Zabytki

Kijów

Ławra Peczerska
Największą i najważniejszą świątynią miasta jest Ławra Peczerska z XI wieku, położona na wzgórzu nad Dnieprem. Ławra została znacznie zniszczona w czasie ostatniej wojny. Ocalały tylko niektóre jej części, a wśród nich cudowny Sobór Uspieński, cerkiew św. Ducha i barokowa cerkiew Troicka. Ławra jest nadal centrum duchowym Kijowa.

Andrijewski Zjazd Po ukraińsku Spusk, który jest centrum mieszczańskiego Kijowa sprzed rewolucji. Są tam ekspozycje sklepowe oraz przepiękne wnętrza mieszczańskie ukazujące wielokulturowość Ukrainy. Są tam wreszcie ślady po dawnych Ukraińcach oraz po Polakach, Rosjanach i Żydach, którzy razem tworzyli dawny klimat miasta. Sporo tam również informacji o ludziach, którzy byli związani z tą ulicą – a wśród nich m.in. Michaiła Bułchakowa i J. Stalina.
Sobór SofijskiKijowski sobór jest najbardziej monumentalnych zabytków architektury i całej sztuki nie tylko na obszarach Rusi. Jest on także jednym z najwybitniejszych dzieł w skali ogólnoeuropejskiej. Sobór Sofijski nazwany został "matką ruskich cerkwi". Wnętrze Soboru Sofijskiego wypełniają dekoracje mozaikowe i malarskie zaliczane do najwybitniejszych pomników sztuki bizantyńskiej. Obecnie sobór jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Odessa


Schody Potiomkinowskie
Schody są symbolem Odessy. Znajdują się pomiędzy historycznym centrum, a portem morskim. Nazwa schodów przyjęła się dopiero po wydarzeniach czerwca 1905 roku, czyli po sławetnym powstaniu na pancerniku "Potiomkin". Wcześniej mówiono o nich "Gigantyczne" albo "Wielkie Bulwarne". Spacer po schodach należy do obowiązkowych czynności turysty. Na górze schodów rozpoczyna się Primorskij Bulwar jedna z kolejnych atrakcji turystycznych miasta. Schody zawierają 10 biegów przedzielonych stopnikami oraz w sumie 192 stopnie, łączna długość schodów to 142 metry.


Ulica DieribasowskajaTo centralny i wyjątkowo piękny (szczególnie wieczorem) deptak miasta. Przy tej ulicy mieszkali m. in. Mickiewicz i Mendelejew. Wzdłuż ulicy znajduje niewiele eleganckich restauracji kawiarni oraz sklepów.




Lwów

Muzeum Piwa Można obejrzeć zarówno butelki, beczki jak i „sekretne” receptury na chmielowy napój. Pełnoletni mogą dokonać także degustacji. Lwów ma długą piwną tradycję, bo pierwszy browar zaczął działalność w 1715 roku. Za najlepsze lokalne piwo uważa się Białą Noc, występującą także w odmianie pszenicznej. 

Charków

Plac Swobody
To dziewiąty pod względem wielkości plac na świecie i trzeci w Europie, wokół którego wznoszą się najbardziej znane budynki miasta. Zajmuje powierzchnię 116 tys. metrów kwadratowych i ma kształt „żarówki” lub „wydłużonej kropli” o długości 700 m. Mieszczący się w sercu miasta został wirtualnie zrekonstruowany w grze komputerowej World of Tanks na mapie o nazwie "Charków", jest to wizja miasta z okresu walk pancernych podczas II Wojny Światowej.