Bazą kuchni ukraińskiej są chleb oraz wszelkie dania z mąki i kaszy. Ważne znaczenie ma też mięso, warzywa, a zwłaszcza ryby. Większość produktów wykorzystywanych do przyrządzania potraw ma charakter naturalny. Zróżnicowanie regionalne kuchni ukraińskiej jest jej ogromną zaletą. Szczególnie wyróżniają się tradycje kulinarne Bukowiny i Krymu. W kuchni krymskiej widać wpływy tatarskie, żydowskie i rosyjskie. Warto spróbować baraniny, koniny czy kołduny podawane z filiżanką gorącego bulionu. Na Bukowinie widać natomiast wpływy pobliskiej Rumunii. Spróbować można np. mamałygi.
Barszcz ukraińskiStatusem dania narodowego szczyci się barszcz ukraiński z burakami, kapustą, warzywami oraz znaczącą ilością śmietany, najczęściej "maźniętą" pośrodku talerza.
Kotlet po kijowsku
Powszechnie występujący w jadłospisach kotlet po kijowsku to właściwie de volaille, podawany z samym masłem, bez sera i zieleniny.
Bliny

Pulchne placki przygotowywane na zaczynie drożdżowym. Na Ukrainie występują pod nazwą młynci – przypominające naleśniki. Serwowane są z różnymi dodatkami: roztopionym masłem, gęstą śmietaną, kawiorem, kawałkami ryby, mięsa lub na słodko.
Pierogi
Ręcznie lepione i wypełnione smacznym farszem: mięsnym, serowym, kaszą gryczaną lub owocami, okraszone skwarkami, polane śmietaną.
Szczególnie często spotyka się tzw. warenyky z różnymi nadzieniami: twarogiem, ziemniakami, wiśniami. Serwuje się je najczęściej z masłem, śmietaną lub z podsmażaną cebulą. Do tej samej grupy należą sławne pierogi ruskie oraz pielmienie.
Gołąbki z mięsemPołączenie mięsa z soczystymi liśćmi kapusty tworzy niezapomniany smak, który zasłużenie wprowadza te potrawę na listę głównych potraw kuchni ukraińskiej
.
Kabaczki smażone
Przysmażane bakłażany i kabaczki z sosem - przysmak ukraińskiej kuchni kojarzący się przede wszystkim z końcem lata.