Tradycje i obyczaje

Ukraina, pomimo starań sowieckiej władzy o wprowadzenie swojej marksistowskiej ideologii, zachowała swój bogaty kalendarz obrzędowy. Jednym z istotnych świąt jest Rizdwo Chrystowe (Boże Narodzenie) obchodzone 6-7 stycznia. W przeddzień tych świąt obchodzi się Świat-Weczir. W tym dniu, podobnie jak w chrześcijańską Wigilię, czeka się na pierwsza gwiazdkę, a potem zsiada się do stołu, na którym powinno znajdować się dwanaście postnych potraw, m.in. kapuśniak, kutia z miodem, makiem i rodzynkami, potrawy rybne, pierogi oraz uzwar (kompot z suszonych owoców). Po rodzinnej kolacji rozdawane są prezenty. Następnego wieczora domostwa były odwiedzane przez kolędników, którzy zbierali prezenty. Kolędnicy spośród siebie wybierali „Łatkowego” , „Brzozę”, który zbierał kiełbasę i słoninę, oraz „Skarbnika”, „Chlebowego”, „Gwiazdowego”, skrzypków i tancerzy. Tradycja ta jest praktykowana do dziś.
Innym popularnym zwyczajem ukraińskim jest tzw. tydzień Maslenicy. Obyczaj wiąże się pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Maslenica obchodzona jest w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem. Nieodłącznymi elementami tego święta są tańce i bliny (naleśniki). Kiedyś wierzono, że zjadając blina zjada się cząstkę słonecznego ciepła i siły.

Ważnym wiosennym świętem jest Wełykdeń (Wielkanoc). Tradycyjnie w noc wielkanocną należy wziąć udział w całonocnym nabożeństwie . Do cerkwi przychodzi się z koszyczkiem wypełnionym pisankami i paschą. O północy zaczyna się Chresnyj chid, a całe nabożeństwo trwa do rana. Tak samo jak w tradycji chrześcijańskiej Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna się od świątecznego śniadania. W tym dniu Ukraińcy witają się słowami „Chrystos woskret” co oznacza Chrystus zmartwychwstał. Zgodnie z tradycją tydzień po Wielkanocy obchodzone jest na Ukrainie święto zmarłych zwane "hrobkami". Tego dnia krewni zmarłych spotykają się na ukraińskich cmentarzach i rozpoczynają piknik. Według tradycji należy podzielić się jadłem i napojem ze zmarłymi. Nalewa się więc wódkę do kieliszków, resztę wylewa na grób, dopiero po tym mogą zacząć pić żywi.

Wielkim świętem, chociaż pogańskim jest obchodzona 7 lipca Kupała, połączona z chrześcijańskim dniem Św. Jana Chrzciciela. Święto Kupały uważane jest za najbardziej romantyczne, rozrywką tego wieczoru są skoki przez ognisko, które wykonuje się do dziś. Kiedyś uważano, że najsprytniejszy skok przyniesie dużo zdrowia, a udany skok zakochanych zwiastował im rychły ślub. Jeżeli komuś skok się nie udał mogło to oznaczać, że cały rok będzie miał kłopoty. Z tradycją dnia Św. Jana wiąże się puszczanie przez dziewczęta wianków na wodę. Od dawna wierzono, że w tę noc kwitnie magiczny kwiat paproci, a ten, kto go znajdzie, zdobędzie wszystkie skarby ziemi.